Pluginy do przeglądarek


W graficznym środowisku pracy używam przeglądarek Mozilla i Konqueror. Instalacja pluginów do nich polega na zainstalowania pakietów plugger, java w wersji 1.3 lub 1.4 oraz pakietów realplayer 8.0 i flasha 6. Pluginy te można znaleźć na płytkach z czasopism Linux+ i Chip special, albo można pobrać je z internetu. I tak mamy:

Java
Javę nalezy zainstalować zgodnie z opisem podanym tutaj (opis Xnap). W Konfiguruj ustawienia - Konfiguracja Konquerora - przeglądarka Konqueror - java - ścieżka do programu java należy zaznaczyć /usr/local/j2re1.3.1/bin/java i zatwierdzić zmiany. W Mozilli w Preference - zaawansowane należy zaznaczyć Java i JavaScript. W Slackware z Mozillą było trochę trudniej. I tak pierwszeństwo w odczytach ustawień miał katalog z /usr/local/mozilla/plugins nad katalogiem /home/andrzej/.mozilla.../plugins. Ja rozwiązałem ten problem przez wykasowanie plugins z katalogu domowego. W katalogu głównym Mozilli była wtyczka do flashplayera w wersji 5, którą podmieniłem na wersję 6. Dodatkowo przekopiowałem z katalogu /usr/lib/java.../plugins plik libjavaplugin_oji.so do katalogu /usr/local/mozilla/plugins. Dopiero wtedy wszystko zaczęło dobrze działać.

Realplayer - należy w polu wyszukiwarki wpisać Realplayer
Po zainstalowaniu Realplayera wtyczki umieszczają się w katalogu /usr/lib/netscape/plugins jako dwa pliki o nazwach raclass.zip i rpnp.so. W Konquerorze jest podana ścieżka dostępu do tego katalogu i należy tylko uaktualnić wtyczki. W Mozilli wtyczki są umieszczane w katalogu /usr/lib/mozilla/plugins. Jeżeli nie ma tam żadnych wpisów to należy stworzyć dowiązania symboliczne z katalogu /usr/lib/netscape/plugins lub przekopiować pliki. Instalowanie Realplayera nie jest konieczne, bo pakiet plugger ma pliki reclass.zip i rpnp.so.

Flashplayer 7
Po rozpakowaniu pakietu install_flash_player_6_linux.tar.gz otrzymamy jeden plik (a nie dwa jak w wersji 5) o nazwie libflashplayer.so, który należy przekopiować do katalogów /usr/lib/netscape/plugins, /usr/lib/mozilla/plugins lub do katalogu domowego ./mozilla/plugins. Te czynności wystarczą, aby wszystkie animacje flasha dawały się oglądać. Pewien problem powstaje, gdy chcemy zapisać animacje na dysku, a nie wydrukować. W KDE animacje, które widać na ekranie Konquerora zostają zapisane w katalogu lokalnym .kde/tmp-localhost.localdomain (w moim przypadku) i stamtąd można je skopiować na dysk. W Firefoksie jest rozszerzenie Embed służące do pobierania osadzonych obiektów.

Midi
Istnieje wtyczka multimedialna o nazwie plugger, która jest nakładką na istniejące w systemie programy medialne. Aby mogła odtwarzać pliki midi należy zainstalować program Timidity++. Następnie z katalogu /usr/lib/browser-plugins należy skopiować do katalogu ./.mozilla/plugins plik o nazwie plugger.so. To wystarczy, aby odtwarzać pliki midi.

menu
02.12.2002 i na bieżąco.