P2P standard wymiany plików


P2P to drugie po div-x ważne wydarzenie przemawiające za zainstalowaniem Linuksa na swoim komputerze. Aby właściwie użytkować sieć P2P należy utworzyć katalog np.: Muzyka na partycji /home i zmienić mu właściciela na siebie. (Pozwala to zachować pliki podczas reinstalacji systemu). Do utworzonego katalogu wgrywamy ulubione utwory mp3 lub ogg. Dlaczego jest to ważne - niektóre servery odmawiają transferu, gdy katalog jest pusty. Dalej programy P2P są dostępne przeważnie jako tgz lub rpm - gtk-gnutella lub programy java - xnap.jar. Programy dostępne w wersji rpm są przeważnie starsze czasowo oferując dużo mniejsze możliwości i dlatego lepiej jest skompilować program niż go zainstalować z pakietu rpm. Po przejrzeniu kilkunastu programów wybrałem tylko dwa, które zamieszcze poniżej. Zalecam zainstalowanie i używanie tych programów razem uzupełniająco.

Gtk-gnutella.

Program gtk-gnutella jest bardzo dobrym (stabilnym) programem służącym do ściągania plików muzycznych formatu mp3 i ogg, filmów we wszystkich formatach oraz innych plików takich jak .txt .zip .doc .exe .bin .... Jego największą zaletą jest brak żmudnej konfiguracji, gdyż po uruchomieniu jest gotowy do pracy. Interfejs graficzny (GUI) jest surowy lecz czytelny. Dla mnie największym minusem tego programu jest brak w bazie sieci gnutella polskiej muzyki (chociaż ostatnio zaczęli się pojawiać pojedyńczy wykonawcy). Jest za to dużo klasyki rocka. Po wklepaniu w pole szukaj liter mp3 wyszukiwarka pokazuje np.: 2400 pozycji. Ocenę programu pozostawiam Wam.

Instalacja programu polega na rozpakowaniu pliku gtk-gnutella.tar.bz2 do katalogu /usr/local/src (oczywiście jako root). Dalej piszemy ./configure, make, make check i make install. Gdy kompilacja przebiegła poprawnie to otrzymamy w /usr/local/bin plik wykonywalny gtk-gnutella. Tworzymy ikonę uruchomieniową, w której piszemy /usr/local/bin/gtk-gnutella. Drugi sposób polega na utworzeniu linku symbolicznego z /usr/local/bin/gtk-gnutella do /usr/bin. Wtedy w ikonę uruchomieniową wpisujemy gtk- gnutella.

W Konfiguracji programu jest kilka opcji, które należy ustawić. Zamiast o tym pisać zamieszczę zrzuty ekranów, na których widać ustawienia przycisków. W nastepnych wersjach programów (uaktualnienia) mogą występować drobne różnice w wyglądzie GUI, ale reszta parametrów pozostaje bez zmian.

Gnutella w czasie pracy (zrzuty z wersji 0,85 stable):
konfiguracja programu.
konfiguracja ustawień sieci.
ściąganie plików.
szukanie plików w sieci.
pobieranie plików przez innych.
AKTUALIZACJE programu pojawiają się pod TYM ADRESEM.

Xnap.

Program xnap-2.3.jar jest spakowanym archiwum java. Należy go skopiować do utworzonego katalogu domowego o nazwie np.: Java (zmieniając mu nazwę na xnap.jar) oraz stworzyć ikonę uruchomieniową, w którą wpiszemy;
java -jar /home/andrzej/Java/xnap.jar (użytkownik wpisze swoje imię zamiast andrzej). To wszystko, ale nie ma nic za darmo. Ceną jest zainstalowanie pakietu java w wersji co najmniej 1.3.1.Proponuję zainstalowanie wirtualnej maszyny java w wersji uproszczonej tj. bez kompilatora, przykładów (sampli) i debugowania. Zyskujemy wtedy około 10 MB do ściągnięcia przez sieć z tego adresu. (Java w wersji Jre2-1.3.1 była zamieszczona na CD w lutowym numerze Linuxa+, a wersja Jre2-1.4.1 we wrześniowym). Tytułem wytłumaczenia wyjaśnię, że do poprawnej pracy java wystarczy wersja jre a nie jsdk. Przed rozpoczęciem dalszych czynności należy uruchomić gnorpm i działu development usunąć wszystkie pliki związane z javą. Wersja kafee (czyli wolnego odpowiednika java jest przestarzała i programy pod nią nie chodzą). Gdy to zostanie wykonane to możemy paczkę z javą rozpakować do usr/local i dalej utworzyć link symboliczny z /usr/local/j2re1.3.1/bin/java do /usr/bin. Dalej uruchamiamy plik /usr/local/j2re1.3.1/bin/ JavaPluginControlPanel - Advanced i zaznaczamy w nim JRE 1.3.1 in /usr/local/j2re1.3.1. A tak wygląda nasz program. Program ma wbudowaną funkcję aktualizacji do nowszych wersji. To wszystko. Życzę miłego surfowania.

Zainstalowanie pakietu java ma swoje dodatkowe zalety. jedną z nich jest możność oglądania "na żywo" świata przez kamery internetowe Earth Cam. Ja używam przeglądarki z KDE o nazwie Konqueror. W Konfiguruj ustawienia - Konfiguracja Konquerora - przeglądarka Konqueror - java - ścieżka do programu java należy zaznaczyć /usr/local/j2re1.3.1/bin/java i zatwierdzić zmiany. Od tej pory można przeglądać strony zawierające programy javy.

Są także programy na konsolę. Są to m.in. Gnut, którego można znaleźć za pomocą wyszukiwarki rpm-ów oraz program Mutella. Ja osobiście nie instalowałem tych programów i nie mogę się wypowiedzieć jak pracują. Dopisałem tą informację po otrzymaniu listu z pytaniem o programy na konsolę.

Dcgui-qt.

Jest bardzo dobry program sieci Direct Connect o nazwie Dcgui-qt. Opis pobrania, konfiguracji i eksploatacji tego programu znajduje się pod tym adresem:
http://asperczwielun.republika.pl/dc/dc.html.
menu
27.07.2002 i na bieżąco.