Telewizja i radio


Posiadam kilkuletnia kartę telewizyjna firmy AVerMedia o symbolu Bt878 i chcę opisać proces instalacji i konfiguracji tej karty. Ponieważ system miałem zainstalowany wcześniej niż kupiłem kartę, to w kernelu nie miałem włączonej obsługi V4L. Postąpiłem najprościej jak umiałem, tj. dokonałem uaktualnienia Mandrake za pomocą płytki A dystrybucji i zaznaczyłem do doinstalowania pakiety widoczne na poniższym zrzucie ekranu.



Po zrestartowaniu systemu uruchomiłem program Zapping, który jest dla środowiska Gnome. Otworzyło się okienko automatycznego przeszukiwania zakresów, w które musiałem wpisać Pal i Europa wschodnia i rozpoczęło się skanowanie, które trwało kilka minut. Efekt tej pracy jest widoczny poniżej.



Zmian kanałów dokonuje się klawiszami Page up i Page down, zmiany widoku na pełny ekran klawiszem f, a zmiany ustawień ekranu uzyskujemy klikając na symbol Kontrolki. Aby uzyskać dźwięk należy posiadać kabelek zakończony z dwóch stron wtyczkami mini Jack. Jedną wtyczkę wkładamy do gniazdka karty TV o nazwie output, a drugą do wejścia line in karty dźwiękowej. Kanałom można nadać własne nazwy i dodać je do znalezionych (dodaj nowy kanał). Dodatkowo można je przesuwać w górę lub w dół listy kanałów. Zdublowane stare nazwy kanałów można usunąć. Można też przeglądać teletext (po wgraniu programu zvbi) i dokonywać zrzutów ekranu klawiszem zrzut ekranu.

 

Program radio działa na konsoli i dlatego skorzystałem z wyszukiwarki rpm-ów, aby ściągnąć nakładkę graficzną o nazwie gradio (dział linki mojej strony). Po uruchomieniu programu klawiszem Digital Tuning należy dostrajać się do stacji, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszki na numer klawisza. To wystarczy, aby pod tymi klawiszami zaprogramować stacje. Jedynym minusem tej nakładki jest tylko osiem kanałów do zaprogramowania. Oprócz opisanych programów jest bardzo dobry program o nazwie Xawt, który konfiguruje się bardzo podobnie jak program Zapping. Jakość obrazu uzyskiwana z obu programów jest bardzo dobra. Niestety mój stary sprzęt (Celeron 333 MHz) nie pozwolił mi na wykorzystanie komputera jako magnetowidu.

menu
31.10.2002.