Slackware - 10.0W tej wersji Slackware programy pracują stabilnie i szybko, a system jest "przewidywalny w zachowaniu". Jest możliwość pobrania gotowych pakietów z http://linuxpackages.net, chociaż nie wszystkie pracują do końca poprawnie. Niektóre programy musiałem kompilować ze źródeł.
Jak widać Slackware spełnia wymagania dla typu desktop i w zastosowaniach domowych sprawdza się. Dodatkowo na moim sprzęcie (2 GHz i 256 MB Ram) pracuje szybko. Praca z pakietem OpenOffice, Qcad, Gimp, skanerem Plustek OpticSlim 2400 jest wygodna.
Problem (u mnie) sprawiają sterowniki alsa, które musiałem odinstalować i pracować na systemie dźwięku OSS. Inną sprawą jest złe działanie programów Gimp i Xsane, a konkretnie niemożność odczytu polskich ogonków. Spowodowane jest to pakietem glibc-2.3.2, który koduje w UTF-8. Wyjściem z sytuacji jest stworzenie skryptu o nazwie glib2.sh w katalogu /etc/profile.d o treści:
#!/bin/sh export G_BROKEN_FILENAMES=1 Po restarcie systemu w/w programy pracują poprawnie (kodują właściwie). Na stronie pani Justyny Sidorskiej o użytkowaniu Slackware-10.0 jest zalecany sposób localizacji, przez ustawienie innej zmiennej środowiskowej: export G_FILENAME_ENCODING=latin2 Aby ustawić polskie locale i aby kompilacja programów odbywała się w iso8859-2, należy w pliku
/etc/profile.d/lang.sh określić rodzaj kodowania: export LANG=pl_PL.ISO8859-2 Polecenie locale wydane na konsoli pokaże nam ustawienia lokalizacyjne: Po tych zmianach programy są po Polsku (w kodowaniu iso8859-2), a kompilacja nowych programów jest poprawna. Nie mam ustawionych zmiennych export LESSCHARSET=latin1 export LC_ALL=pl_PL.ISO8859-2, bo bez niej też mam wszędzie polskie litery. Inną sprawą są dokumenty Worda otwierane w Open Office, których treść nie da się skopiować do edytorów KDE, bo przy zapisie podawane jest , że dokument ma kodowanie UTF-8. Wyjściem z sytuacji jest program iconv, którego należy używać wg. poniższego schematu: iconv -f UTF-8 -t ISO8859-2 plik_do_konwersji > nowy iconv -f ISO8859-2 -t UTF-8 plik_do_konwersji > nowy Dokumenty utworzone w Open Office przenoszą sie bez problemów. W Slackware-10.0 należy odinstalować pakiet ImageMagic i zainstalować wersję ze Slackware-9.1. Inaczej nie będzie działało tworzenie animowanych gifów programem convert (skryptem Xmorph).
|