Konfiguracja internetu przez kablówkę


Opiszę sposób konfiguracji internetu przez sieć telewizji kablowej. Zakładam, że masz zamontowane nowe gniazdko abonenckie i modem kablowy. Na płycie dołączonej z modemem brak jest sterowników USB dla Linuksa i dlatego zamontowałem w swoim komputerze kartę sieciową na szynie PCI. . Sterowniki do karty sieciowej są umieszczone w modułach jądra Mandrake 8.2 i nie było żadnych problemów z wykryciem i zainstalowaniem karty przez demona Kuzu. Z umowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową odczytałem przydzielony mi numer IP (np 172.17.1.31). Są dwie alternatywne metody dalszego postępowania.

W pierwszej uruchamiamy jako root program mcc i przechodzimy do Network & Internet. Dalej klikamy na zakładkę połączenia i zaawansowane. W pola konfiguracja dostępu do internetu wpisujemy eth0 , a w konfiguracja sieci lokalnej maska - 255.255.0.0, adres IP - 172.17.1.31, protokół uruchamiania - dhcp i uruchamianie przy starcie - yes. Następnie klikamy na status - połącz i jak wszystko się powiedzie to następuje połączenie. To wszystko przy tej metodzie.

W drugiej metodzie uruchamiamy program netconf i Client tasks - Host name... - host name wpisujemy localhost.localdomain, w pole Adaptor 1 - netmask - 255.255.0.0, net device - eth0 i zaznaczamy klawisz enabled. W pole Name DNS - IP of name server 1 wpisujemy (ZAWSZE) 192.168.1.10, a w search domain 1 - localdomain. Przechodzimy do trzeciej zakładki o nazwie Misc - Information about other host. Po otworzeniu powinna pojawić się informacja o treści IP numer - 172.17.1.31, name - localhost.localdomain i alias - localhost. To wszystko.

Jeżeli przy instalacji systemu zaznaczyliśmy opcje internet i klienci sieciowi to nie będziemy mieli żadnych problemów z uruchamianiem internetu podczas startu systemu. Kilka słów wyjaśnienia. Adres naszego komputera w sieci wewnętrznej (ethernet) to 172.17.1.31 i pod takim adresem mogą nas widzieć koledzy z Waryńskiego lub Starych Sadów, którzy uruchomią (otoczenie sieciowe w Windowsie lub sambę w Linuksie). Jeżeli chodzi o internet to sprawy się komplikują i przy wychodzeniu sygnałami na zewnątrz osiedla nasz numer IP ulega zmianie na 80.48.x.x. Adres ten jest inny przy kazdym włączeniu komputera. Jeżeli wykupiliśmy stały adres IP to na umowie mamy 80.48.x.x i pod tym stałym adresem jesteśmy zawsze widoczni w sieci osiedlowej i w internecie. Admini WSM umieścili w sieci swoją stronę dostepną tutaj , na której można znaleźć ogłoszenia i komunikaty. Jest dział download i strona testowa modemu kablowego (strony nie działają poza siecia osiedlową). Działy tej strony są dość ciekawe, bo np.: są tam firewale dla Windowsa oraz inne ciekawe programy związane z internetem.

menu
29.05.2002.