TV na saa7134


Aby w Slackware 9.1 uruchomić kartę telewizyjną z chipsetem Philipsa, należy:

1. ściągnąć jądro 2.4.25, zainstalować je w kartalogu /usr/src oraz utworzyć link miękki linux (w tym samym katalogu) oraz skompilować jądro i moduły. Mój plik .config można pobrać z tego miejsca.

2. ściagnąć łatę na w/w moduły dla sterownika saa7134. (Nie wymaga ona ponownej kompilacji jądra). Można ją pobrać z tego miejsca. Dalej musimy skompilować rozpakowaną łatę poleceniami:
    make KDIR=/usr/src/linux
    make install

3. ściągnąć źródła alsa drivers i zainstalować je.

4. w katalogu /lib/modules/2.4.25 powstał nowy katalog o nazwie v4l2, w którym są potrzebne sterowniki. Wystarczy je dopisać do plików startowych /etc/rc.d/rc.local. Mój plik można pobrać z tego miejsca.

Dużo pisania, ale kompilacja jest bezproblemowa. Ja do pracy używam Kdetv. Dodatkowo nadałem urzadzeniu /dev/radio0 prawa do odczytu dla wszystkich. A oto jest lista wymaganych programów:



Sam program Kdetv jest dobry, a jego obsługa jest intuicyjna. Zamieszczone zrzuty ekranu wyjaśniają wszystko:


















Wyjaśnień wymagają wpisy uruchamiające Kdetv. Otórz do uruchomienia są potrzebne prawa root, co ja obszedłem za pomoca pakietu sudo. Dodatkowo nie mamy dźwieku i należy dodatkowo uruchomić konsolowy program radio. I jeszcze jedna trudność. Po odpaleniu skryptu o treści: sudo kdetv && radio (uruchom z terminala), po pierwszym otwarciu nie ma dźwięku. Ja obszedłem ten problem restartując w/w skrypt. Przy drugim uruchomieniu dźwięk już jest. Program Gqradio należy zainstalować osobno.

W Slackware-10.0 musiałem odinstalować pakiety alsa (oprócz alsa-lib), bo dźwięk działał tylko przez moduł OSS o nazwie via82cxxx. Po skompilowaniu najnowszej wersji programu Kdetv dźwięk uruchamia się sam (kdetv), po uruchomieniu programu i nie są potrzebne do tego prawa roota.

W Slackware-10.2 działa sterownik alsa, a program Kdetv działa z prawami użytkownika.
Aby ustawienia miksera alsy nie ustawiały się na zero po restarcie systemu należy w konta root-a wydać polecenie alsactl store, a ustawienia miksera zostaną zapisane w pliku /etc/asound.conf. Następnie do pliku /etc/rc.d/rc.local należy dodać wpis treści alsactl restore, co spowoduję, że ustawienia z pliku zostaną wczytane do miksera dźwięku przy starcie systemu.


do góry
23.04.2004.