Animowane gify


Program Ganim8 - Suite służy do tworzenia i edycji animacji gif oraz mpeg. Plik można pobrać z serwisu SourceForge.net. Po zainstalowaniu program uruchamiamy poleceniem ganim8. U mnie w tym miejscu wystąpił błąd - program odmówił uruchomienia się z konta zwykłego użytkownika (a nie roota). Dokonałem więc modyfikacji źródeł Pythona (w katalogu /usr/share/gAnim8), polegającym na dodaniu uprawnień do wykonywania plików o rozszerzeniu .py dla grupy i innych. Od tego momentu program uruchamiał się bez problemów. Program wymaga do swojej pracy środowisk programistycznych i elementów wymienionych tutaj. Jedynym minusem programu jest licencja W3C.

Tworzenie animowanych gifów polega na przygotowaniu serii obrazków, które zamierzamy umieścić w Ganim8 przy użyciu innych programów. Wybór tych programów jest indywidualną sprawą użytkownika. Ja do stworzenia niżej zamieszczonego gifa używałem programu Xfig, ze względu na fakt, że pozwala on na tworzenie własnych bibliotek (mikrofon i głośniki). Przeskalowania wielkości poszczególnych klatek dokonałem używając Gimpa. Dodatkowo można używać programów do edycji ikon oraz do grafiki trójwymiarowej i do płynnych zmian kształtu tj do morphingu (program Xmorph). W programie Ganim8 są następujące przyciski:
loop - pętla odtwarzania w kółko
delay - czas wyswietlania klatek
insert - wstaw obrazek (klatkę)
preview - pokaż animację
Proces tworzenia prostego gifa składającego się z trzech klatek jest zamieszczony poniżej. Na początek są pokazane trzy rysunki (obrazki) uzyskane z Xfiga oraz zrzuty Ganim8. Przy użyciu klawisza insert wstawiamy je do programu Ganim8. Efekt swojej pracy możemy zobaczyć naciskając klawisz preview. Następnie funkcją zapisz jako zapisujemy gifa na dysku nadając mu rozszerzenie gif.

     

   

A oto gif składający się z 31 klatek.


Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie da się uruchomić powyższego programu można skorzystać z silnika do w/w Ganim8 o nazwie gifsicle dostępnego TUTAJ.

menu
05.08.2002.