Xcdroast - wypalanie p³yt


Do wypalania p³yt pod Linuksem (w Mandrake i Slackware) u¿ywam programu Xcdroast. Umo¿liwia on nagrywanie p³yt z muzyk± i z danymi. Przy czym MP3 s± traktowane jako dane, a nie jako muzyka. Przy zakupie nagrywarki kierowa³em siê napisem na pude³ku, który mówi³, ¿e nagrywarka LG typu GCE-8240 B mo¿e pracowaæ tak¿e pod systemem Linux Slackware. Posiadaj±c te dane zdecydowa³em siê na zakup nagrywarki. W komputerze posiada³em stary cdrom, który usun±³em i na jego miejsce wstawi³em nagrywarkê. Po uruchomieniu systemu okaza³o siê, ¿e nie jest wgrana emulacja scsi i nagrywarka mo¿e pracowaæ tylko jako cdrom. Dokona³em wiêc ponownej instalacji systemu i wszystko samo siê skonfigurowa³o. W Slackware jest to trudniejsza sprawa, a opis jak dokonaæ konfiguracji jest zamieszczony TUTAJ. Po przejrzeniu kilku programów wybra³em Xcdroast, poniewa¿ by³ po polsku. Na pocz±tku mia³em k³opoty z uruchomieniem programu z mojego konta i musia³em ustawiæ bit UID i GID w programie cdrecord. Dalej w katalogu /home utworzy³em nowy katalog /home/CDR, który s³u¿y do przechowywania obrazów danych do nagrania i ustawi³em w³a¶ciciela na mnie. W przypadku muzyki obrazami s± pliki o rozszerzeniu .wav, a przy danych typu data oraz MP3 jeden obraz .img. Po nabraniu wprawy mo¿na mieszaæ dane z muzyk±. Do prób zakupi³em p³yte wielokrotnego zapisu CD-RW x 10 .Faktyczna prêdko¶æ nagrywania wynosi³a u mnie od x4 do x14, a nie x24. Wielko¶æ tej prêdko¶ci nale¿y ustaliæ do¶wiadczalnie korzystaj±æ z p³yt jednorazowych i wielokrotnego zapisu. Procesy zapisu data, a audio trochê siê ró¿ni± pomiêdzy sob±, co spróbujê Wam pokazaæ.

Zapis audio- wymusza zastosowanie dodatkowego programu Grip, za pomoc± którego zamieniamy utwory z p³yt cd-audio na pliki wav. Nastepnie te pliki przekopiowujemy do katalogu /home/CDR. Program cdda2wav, który jest w programie Xcdroast nie spe³nia swojego zadania i zawiesza nagrywarkê, co wymaga resetu przez wy³±czenia komputera. Zamiast skomplikowanego opisu zamieszczê zrzuty poszczególnych czynno¶ci. I tak wybieramy funkcjê KONFIGURACJA oraz TWORZENIE CD i mamy:

 
 
 
 
 
 
 
Czasami mamy stare nagrania w postaci plików MP3 ¶ci±gnietych programem Xnap lub Gnutella i chcemy je zapisaæ na p³ycie w formacie cd-audio. Korzystamy wtedy z wtyczki do Xmms zapisuj±cej na dysk. W ustawieniach nale¿y na czas tworzenia wav-ów zmieniæ ustawienia na zgodne z poni¿szym zrzutem.


Zapis plików data odbywa siê podobnie z t± ró¿nic±, ¿e jest tworzony obraz danych w postaci jednego pliku o rozszerzeniu img. Ten obraz mo¿na zapisaæ na dysk i potem z dysku wypalic p³ytê lub wypaliæ p³ytê w locie. Ten drugi proces jest mniej pewny i ja osobi¶cie zapisujê obraz na dysku. Zamieszczê poni¿ej szereg zrzutów obrazu dla wersji z zapisem na dysk i wersji w locie. Wybieram do nagrania katalog /home/andrzej, który ma byæ zapisany bez uwzglêdnienia drzewa katalogów (root directory).


 
 
 
 
 
Z zapisem obrazu na dysk.

 

W locie.



A teraz dobra wiadomo¶æ. W numerze z sierpnia b.r. w gazecie Linux + s± zamieszczone pakiety aktualizacji Mandrake 8.2, w których jest poprawiona wersja cdrecord z ...a15 na ...a20. Dodatkowo dokona³em aktualizacji samej nak³adki do wersji xcdroast-0.98alpha10.... Po dokonaniu tych aktualizacji stwierdzi³em z przyjemno¶ci±, ¿e obs³uga programu poprawi³a siê i w niczym nie ustepuje on programom spod Windowsa, a nawet je przewy¿sza ilo¶ci± opcji. I tak zaczê³y dzia³aæ klawisze Informacja o CD/obrazie, Odczyt ¶cie¿ek oraz Weryfikacja ¶cie¿ek. Przy nagrywaniu p³yt DATA mo¿na z nich korzystaæ. Upraszcza siê wtedy tworzenie obrazu p³yty. Dodatkowo mo¿na kopiowaæ p³yty bootowale (opcja El Torito jest wtedy wy³±czona) oraz p³yty wielosesyjne. Nie zalecam stosowania tych opcji do nagrywania p³yt audio, gdy¿ program cdda2wav u mnie dzia³a kilka razy wolniej od programu Grip.





W Mandrake 9.0 program Xcdroast ma usuniête wszystkie niedoróbki i pracuje bardzo dobrze. W Slackware program te¿ nie sprawia ¿adnych trudno¶ci. Niektóre p³yty cd maj± uszkodzenia i nie da siê zrobiæ zrzutu p³yty przez Kopiowanie CD. Dla takich potrzeb opracowa³em prosty skrypt o nazwie clone_iso, s³u¿±cy do robienia zrzutów kopiowaniem bajt po bajcie. Tre¶æ skryptu jest zamieszczona poni¿ej:
#!/bin/sh
set -x
mount /dev/cdrom
dd if=/dev/cdrom of=/home/CDR/obraz.iso conv=sync
umount /dev/cdrom
eject

Skryptem tym robiê zrzuty p³yt na dysk do katalogu CDR (którego jestem w³a¶cicielem) pod nazw± obraz.iso. Plik /dev/cdrom jest linkiem miêkkim do urz±dzenia /dev/scd0 i w niektórych przypadkach jest konieczne wpisanie do skryptu tej nazwy zamiast /dev/cdrom. Dodatkowo w katalogu /etc/fstab musi byæ wpis przy cdromie, ¿e user mog± montowaæ napêdy.

Jako uzupe³nienie do tego programu proponujê skrypt do konwersji plików audio dostêpny pod tym adresem.

menu
06.09.2002r i na bie¿±co.