Dżwięk AC-97 na płycie KTB3 Ultra 2


Modernizując komputer nabyłem płytę KT3 Ultra 2 z chipsetem VIA VT8235, na której jest zainstalowany kodek dżwięku firmy Realtek o nazwie ALC650 6. Niestety w dystrybucji Slackware 9.0 nie udało mi się uruchomić dźwieku. Istniejący moduł o nazwie via82cxxx_audio nie chciał się zainstalować. Również wgranie modułów ac97 oraz ac97_codec nic nie zmieniło. Postanowiłem więc skorzystać ze sterowników dostepnych w internecie pod tym adresem:
ftp://ftp.veracomp.pl:21/mirror/abit/pub/download/drivers/it7/alc650/linux/1.8/linux_v18.zip.
Nastepnie rozpakowujemy paczkę do dowolnego katalogu i otrzymujemy trzy pliki:
    modules.conf - którego zawartość należy dodać do istniejących wpisów w /etc/modules.conf
    readme.txt - w którym jest opisany proces kompilacji
    alc.tar.bz2 - które jest archiwum alsy

Po rozpakowaniu pliku alc.tar.bz2 kopiujemy go do katalogu /usr/local/src (ma on nazwę alsa-driver-0.9.2 i nie wolno go kopiować do katalogu /usr/src). Aby kompilacja się udała musi być zainstalowane źródło kernela. I aby było ciekawiej nie musimy potem kompilować jądra. W pliku Readme.txt jest opisana kompilacja. I tak wydajemy sekwencje poleceń:
./configure
make install
./snddevices
Cały proces kompilacji trwa około 20 minut (1GHz i 128MB). Później należy zrestartowac komputer. Po ponownym uruchomieniu w katalogu /lib/modules/2.4.20/kernel powstał nowy katalog ze sterownikami o nazwie sound. Nasz sterownik to ../pci/snd-via82xx.o. Musimy ten moduł dopisać do plików startowych /etc/rc.d/rc.local.Poniższeh zrzuty ekranu wyjaśnią nam wątpliwości.


Przyjemną niespodzianką było uruchomienie się dźwięku bez potrzeby zmieniania grupy w plikach katalogu /dev. Przy uruchamianiu programu xmms siła głosu jest ustawiona na zero i programem aumix lub kmix należy ustalić żądaną wartość.

do góry
31.05.2003 i na bieżąco.