Poniżej są wymienione najpopularniejsze sposoby
kontroli transferu danych:
- DMA - (Direct Memory Access) - bezpośredni dostęp do pamięci. Jest to technika, w której inne układy (np. kontroler dysku twardego, karta dźwiękowa, itd.) mogą korzystać z pamięci operacyjnej RAM lub z portów we-wy, pomijając przy tym procesor główny.
Wymaga to współpracy ze strony procesora, który musi zaprogramować kontroler DMA do wykonania odpowiedniego transferu, a następnie na czas przesyłania danych zwolnić magistralę systemową (przejść w stan wysokiej impedancji).
Sam transfer jest już zadaniem wyłącznie kontrolera DMA. Realizacja cykli DMA może być przekazana na osobny układ lub być realizowana samodzielnie przez urządzenie.
DMA ma za zadanie odciążyć procesor główny od samego przesyłania danych z urządzenia wejściowego do pamięci. Specjalizowane układy wspomagające DMA potrafią też kopiować obszary pamięci dużo szybciej niż uczyniłby to programowo procesor główny.
Istnieje specjalna procedura DMA o nazwie "Scatter-Gather" czyli "rozrzuć-zbierz", która pozwala przenosić dane do wielu obszarów pamięci w pojedynczym transferze. Pod względem skutków jest to równoważne połączeniu łańcuchowemu kilku transferów, jednak jest wyraźnie szybsze
- PIO jest to skrót od programowane wejście/wyjście. Jest to technika obsługi operacji wejścia/wyjścia między CPU, a urządzeniami IDE/ATA polegająca na wykorzystaniu procesora jako układu nadzorującego ten transfer. PIO wymaga dużego zaangażowania procesora w procesie transferu danych, dlatego jest używana coraz rzadziej.
- UDMA jest to skrót od Ultra-Direct Memory Access, czyli bardzo szybki bezpośredni dostęp do pamięci. Jest to kontroler transferu danych między pamięcią RAM a dyskami twardymi.
Aktualnie powstało siedem generacji UDMA. Sa to:
- UDMA-16 o transferze do 16,7 MByte/s
- UDMA-25 o transferze do 25,0 MByte/s
- UDMA-33 o transferze do 33,3 MByte/s
- UDMA-44 o transferze do 44,4 MByte/s
- UDMA-66 o transferze do 66,7 MByte/s
- UDMA-100 o transferze do 100,0 MByte/s
- UDMA-133 o transferze do 133,3 MByte/s