Sieci bezprzewodowe w technologii Wi-Fi


Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wi-Fi (lub Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi) (ang. "Wireless Fidelity" - bezprzewodowa jakość), to zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych o małym zasięgu.
W ich skład wchodzą standardy sieci WLAN (802.11.a-n) oraz techniki szyfrujące i zabezpieczające np. WAP2
Szczególnym zastosowaniem WiFi jest budowanie sieci lokalnych opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN (ang. wireless local area network).
Produkty zgodne z WiFi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Standard WiFi opiera się na IEEE 802.11.
Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do Wi-Fi Alliance.

Zastosowanie


WiFi jest obecnie wykorzystywane do budowania rozległych sieci Internetowych.
ISP umożliwiają użytkownikom wyposażonym w przenośne urządzenia (zgodne z Wi-Fi) na bezprzewodowy dostęp do sieci. Jest to możliwe dzięki rozmieszczeniu w ruchliwych częściach miast obszarów nazywanych hotspotami.
W dużych miastach na świecie i w Polsce znajdują się już setki miejsc, gdzie można uzyskać dostęp do Internetu w ten sposób.

Wi-Fi kontra telefonia GSM


WiFi zapewnia dziś transfery rzędu 10 Mb/s i więcej, w hotspocie (obszar, w którym sieć jest dostepna). Oznacza to, że jest wielokrotnie szybsze od połączeń GPRS oferowanych przez operatorów telefonii GSM.
WiFi nie posiada jeszcze pełnej funkcjonalności sieci komórkowych, ale ma miejsce znaczny postęp w tej dziedzinie.
Firmy takie jak Zyxe, SocketIP i Symbol Technologies oferują usługi telefoniczne oparte na WiFi.
W związku z narastaniem konkurencji WiFi i sieci komórkowych pojawił się termin 4G. Oznacza on, że WiFi może stać się czwartą generacją telefonii komórkowej.
Jednak wykorzystanie Wi-Fi wiąże się jeszcze z dużymi problemami. Urządzenia Wi-Fi pochłaniają więcej energii niż te zgodne z GSM.
Standard Wi-Fi nie zawiera mechanizmów autentykacji podobnych do kart SIM.
Bardzo dużym problemem w WiFi jest zasięg hotspotów. Nie przekracza on zwykle 300 metrów, co oznacza, że Wi-Fi może być tylko uzupełnieniem sieci GSM, jeżeli system telefonii ma obejmować cały obszar kraju takiego jak Polska.
Firma Intel zapowiedziała prezentację nowego układu scalonego łączącego w sobie funkcje komunikacji Wi-Fi oraz GSM. Miał on nosić nazwę WWAN (ang. Wireless Wide Area Network). Połączenie zasięgu sieci GSM oraz prędkości transferu z sieci Wi-Fi jest szansą na szybsze stworzenie telefonii trzeciej generacji bez wykorzystania bardzo drogiego standardu UMTS.
Obszary, gdzie można uzyskać dostęp do Wi-Fi nazywane są hotspotami. Niektóre z nich oferują dostęp za darmo. W innych przypadkach konieczne jest wnoszenie opłat. Czasami rozliczenia opierają się na limitach transferowanych danych.
W wielu krajach na świecie dostęp do sieci WiFi jest bezpłatny.
Firmy i instytucje posiadające nadmiarowe łącza internetowe niskim kosztem stawiają nadajniki Wi-Fi i udostępniają sieć za darmo dla wszystkich.
W Polsce rozdawanie Internetu przez firmy jest naruszeniem prawa skarbowego.
Większość operatorów posługuje się standardem 802.11b. Prędkość zapewniania przez sieci to 11 Mbps.

Zalety i wady Wi-Fi


Zalety:
* Wiele sprawdzonych produktów na rynku.
* Konkurencja pomiędzy operatorami i producentami sprzętu.
* Zapewnienie obsługi poruszających się urządzeń sieciowych (nie wszystkie sieci).
Wady:
* Wykorzystywany w WiFi standard 802.11b i 802.11g wykorzystuje pasmo 2,4 GHz. W tym samym zakresie pracują takie urządzenia jak Bluetooth, kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe, radiowa telewizja przemysłowa oraz wiele innych. Efektem może być zagłuszanie sygnałów WiFi i ograniczenie rozmiaru hotspota.
* Sieci WiFi mają mały zasięg. Zwykle hotspot oparty na 802.11b lub 802.11g ma rozmiar 46 metrów w pomieszczeniach lub 92 metrów na zewnątrz.
* Zużycie mocy elektrycznej jest spore, a na dodatek nadajnik się grzeje.
* Jeżeli urządzenie wykorzystujące Wi-Fi nie zostanie poprawnie skonfigurowane, może się stać łatwym celem ataku. Wykorzystywany w sieciach radiowych standard kryptografii WEP jest łatwy do złamania. Jednak operatorzy wprowadzają powoli inny protokół WPA, który ma zapewnić lepsze bezpieczeństwo.

do góry