Topologie sieci fizyczna i logiczna


Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Topologia sieci komputerowej określenie to odnosi się do dwóch terminów:
* Topologia fizyczna - zbiór zasad fizycznego łączenia poszczególnych części sieci ze sobą takich jak np. koncentratory, hosty.
* Topologia logiczna - opisuje standardy z których powinna korzystać sieć podczas komunikacji. Topologie te definiuje najczęściej IEEE.

Topologie fizyczne


* Topologia magistrali - wszystkie elementy sieci podłączone do jednej magistrali
* Topologia pierścienia - poszczegolne elementy są połączone pomiędzy sobą odcinkami kabla tworząc zamknięty pierścień
* Topologia podwójnego pierścienia - poszczególne elemenety są połączone pomiędzy sobą odcinkami tworząc dwa zamknięte pierścienie
* Topologia gwiazdy - komputery są podłączone do jednego punktu centralnego, koncentratora (koncentrator tworzy fizyczną topologię gwiazdy, ale logiczną magistralę) lub przełącznika
* Topologia gwiazdy rozszerzonej - posiada punkt centralny (podobie do topologii gwiazdy) i punkty poboczne (jedna z częstszych topologii fizycznych Ethernetu)
* Topologia hierarchiczna - zwana także topologią drzewa, jest kombinacją topologii gwiazdy i magistrali, budowa podobna do drzewa binarnego
* Topologia siatki - oprócz koniecznych połączeń sieć zawiera połączenia nadmiarowe; rozwiązanie często stosowane w sieciach, w których jest wymagana wysoka bezawaryjność
* Topologia liniowa - jest to łańcuch hostów w którym każdy z nich jest połączony z dwoma innymi (nie licząc elementów sieci na końcu łańcucha)
* Topologia szyny - w tej topologii pojedyncze łącze (zazwyczaj kabel koncentryczny) obsługuje wszystkie urządzenia sieciowe.
Taka sieć jest zupełnie nie odporna na uszkodzenia kabla - jakiekolwiek uszkodzenie medium lub nawet jednej z kart sieciowych użytkowników powoduje unieruchomienie całej sieci.
** Wadą tego typu sieci jest ograniczenie, które spowodowane jest tym, że w danej chwili szyna pozwala na przeprowadzenie tylko jednej transmisji. Ponadto każda stacja robocza jest w stanie przechwycić transmisję do któregoś ze swoich sąsiadów.
** Zaletą sieci o takiej topologii są: prostota w budowie i niskie koszty wykonania.

Topologie logiczne


Najczęściej używane są standardy Ethernetu.
Niektóre topologie fizyczne wraz z wybranymi topologiami logicznymi:
* Topologia gwiazdy oraz magistrali:
** EEE 802.3 - 10 Mb Ethernet
** IEEE 802.3u - 100 Mb Ethernet
** IEEE 802.3x - Full Duplex Ethernet
** IEEE 802.3z - 1 Gb Ethernet
* Topologia pierścienia
** IEEE 802.5 - Token ring
** Topologia podwójnego pierścienia
** FDDI
** CDDI

do góry