New Technology File System ntfs


Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
New Technology File System (Ntfs) jest to w wolnym tłumaczeniu "system plików nowej generacji". Jest to standardowy system plików systemu Microsoft Windows NT i jego następców (Windows 2000, Windows XP i Windows Server 2003).
NTFS pochodzi od HPFS, który został opracowany przez Microsoft i IBM dla systemu OS/2 na miejsce starszego FATu, używanego w MS-DOS.
HPFS posiada kilka ulepszeń w porównaniu do FATu, takich jak:
*wsparcie dla metadanych
*użycie zaawansowanych struktur w celu polepszenia, wiarygodności i wydajności (zarówno w odniesieniu do szybkości jak i wymaganej pojemności dyskowej).
NTFS zawiera wszystkie te ulepszenia oraz dodatkowo listy kontroli dostępu (ACL) i dziennik operacji dyskowych (journal).
Maksymalny rozmiar pliku to:
* Teoretycznie: 16EB - 1 KB (264B - 1KB)
* W implementacji: 16TB - 64KB (244B - 64KB)
Maksymalny rozmiar partycji to:
* Teoretycznie: 264 klastrów - 1 klaster
* W implementacji: 256TB - 64KB (232 klastrów - 1 klaster)

NTFS posiada:


* journalling - dziennik zmian od v5
* szyfrowanie plików i katalogów - przy pomocy nakładek tworzących EFS - encoded file system - nie jest jednak możliwe zaszyfrowanie partycji systemowej, przechowującej strategiczne informacje rejestrów
* kompresja danych "w locie".

Wersje


* NTFS v4 - informacje o strukturze danych przechowywane są w rejestrze. Stąd problemy z przenośnością danych. Stosowany był w systemach NT do wersji 4
* NTFS v5 - informacje o strukturze danych przechowywane są w specjalnym pliku. Plik ten nadal przechowywany jest w pamięci operacyjnej komputera. Stosowany jest w systemach Windows 2000, Windows XP, Windows 2003
* NTFS v6 - informacje o strukturze danych przechowywane są bezpośrednio w systemie plików na dysku. Stosowany jest w systemach Windows XP, Windows 2003 (i prawdopodobnie w następcy XP - MS Vista)

do góry