Komunikacja i izosynchroniczne usługi w czasie rzeczywistym FireWire
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii i z internetu
FireWire (IEEE 1394), jest to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i izosynchroniczne usługi w czasie rzeczywistym.
Jest szeregową magistralą ogólnego przeznaczenia, powszechnie używaną do łączenia kamer wideo i urządzeń pamięci masowej. Wykorzystuje się go zamiast popularniejszego USB. W standardzie USB na jednej magistrali może znajdować się tylko jeden host, jest nim zawsze komputer. W FireWire urządzenia są równouprawnione, co powoduje, że transmisja może odbywać się między urządzeniami na magistrali nawet bez komputera.
Parametry techniczne
FireWire obejmuje kilka standardów komunikacji zapewniających transfer rzędu: 100, 200, 400 Mb/s. Najnowsza specyfikacja IEEE-1394b (instalowana np. w komputerach Aluminium PowerBook firmy Apple) dopuszcza również przesył z prędkością 800 Mbit/s (wersja 9-żyłowa) i nie ma ograniczenia na długość kabla. Standard ten jest znacznie szybszy niż USB 2.0. Planowane jest zwiększenie maksymalnej szybkości do 2 Gb/s. Długość kabla ograniczona jest do 4,5 metra, ale można stworzyć specjalne połączenia nawet 16 odcinków kabla, co daje efektywną długość siedemdziesięciu dwóch metrów. Transmisja odbywa się przy pomocy dwóch par przewodów (TPA+ i TPA- oraz TPB+ i TPB-), dodatkowo interfejs wyposażony jest w linię zasilającą (masa i nieregulowane napięcie dodatnie - 30V bez obciążenia). Najnowszy standard 1394b przewiduje również wykorzystanie połączeń optycznych, co umożliwi transfer 3.2 Gb/s i uzyskanie długości ponad 100 m, natomiast przy wykorzystaniu standardowej skrętki 5 kategorii możliwe jest uzyskanie 100 Mbit/s i odległości 100 m.
Możliwości standardu IEEE 1394
Standard umożliwia połączenie do 63 urządzeń peryferyjnych w strukturę drzewiastą (w odróżnieniu od liniowej struktury SCSI). Pozwala urządzeniom na bezpośrednią komunikację, na przykład skanerowi i drukarce, bez używania pamięci lub CPU komputera. Wspiera plug-and-play i hot-swap. Sześciożyłowy kabel, którego używa, jest nie tylko wygodniejszy niż kabel SCSI, ale dopuszcza użycie mocy do 60 W, co umożliwia pozbycie się zewnętrznych źródeł zasilania w mniej prądożernych urządzeniach.
do góry