Knoda interfejs do obsługi bazy danych Mysql


W dystrybucji Slackware baza danych nie jest domyśnie uruchamiana. Na poczatku musimy ją stworzyć poleceniem mysql_install_db. Następnie w katalogu /var/lib/mysql musimy zmienić prawa plików na mysql i musimy upewnić się, czy baza danych pracuje. Najprościej zrobić to wydając na konsoli, z konta roota polecenie mysql i jeżeli nie pojawią się komunikaty błędów to baza powinna pracować. Jeżeli tak nie jest to musimy uruchomić demona bazy poleceniem safe_mysqld &. Aby baza startowałą automatycznie w/w polecenie musimy dopisać do np.: /etc/rc.d/rc.local. Przy startowaniu bazy u mnie stwierdziłem, że demon musi startować z "pierwszego" shela, a nie z potomnych. Aby uruchomić demona bez hasła należy wpisać /usr/bin/safe_mysqld --skip-grant-tables &. Wpis ten uruchamia demona bez autoryzacji na login i na hasło, co może być potrzebne w razie zmiany hasła. Następnie ze strony hk-classes.sourceforge.net pobrałem i skompilowałem biblioteki współpracujące z programem Knoda. Kompilacja jest standardowa. Następnie pobrałem program Knoda dostępny pod adresem www.knoda.org i skompilowałem go standardowo. Program ten współpracuje z KDE 3.x i uruchamiany jest z konta zwykłego usera poleceniem knoda. Po wydaniu w/w polecenia otwiera się okienko jak poniżej:


W Opcjach można ustawić drukowanie na standard iso 8859-2. Po wciśnięciu klawisza Connect pojawia się okno logowania. To wystarczy, aby połączyć się z bazą danych. Standardowo są dwie bazy tj. mysql oraz test i dlatego musimy utworzyć swoją bazę danych, a robimy to klikając na Databases i New oraz podając nazwę dla tworzonej bazy (Lekcja). Potem musimy utworzyć tabelę (np.:Uczniowie) przez Tables i New.

 

Otworzy się wtedy kreator tabel, w którym definiujemy kolumny tabeli. Po kliknięciu na ikonę View mode otworzy się nam pusta tabelka, w którą można wpisywać interesujące nas treści.Po zamknięciu bazy danych wszystkie wpisy są zapamiętywane. Praca z bazą wymaga uważności, gdyż raz skasowanej wielkości nie udało mi sie odzyskać. Program Knoda jest świetny i mam nadzieję, że nastepne wersje będą jeszcze lepsze. Na zakończenie dodam, że stworzone w ten sposób bazy danych można zamieszczać w internecie korzystając z serwera Apache i Php.

W najnowszej wersji program obsługuje Perspektywy i Formularze oraz drukuje Raporty. Umożliwia też relacje pomiędzy tabelami i łączenie tabel w perspektywach. Pozwala także na sortowanie danych. Dla przykładu kilka zrzutów:do góry 2005.03.14