Apache 2.x i Slackware-14.1 z PHP i MySQL


Posiadanie własnego Serwera WWW na localhost znacznie ułatwia testowanie serwisów PHP, MySQL i tworzenie CMSów. Problemy z konfiguracją pojawiają się wtedy, gdy katalog z plikami strony mamy na własnym koncie, a nie w /var/www/htdocs. Dla własnej wygody dowiązałem symbolicznie moje katalogi stron do katalogu serwera. Przy czym nie sprawdzałem bezpieczeństwa tak skonfigurowanego serwera, bo służy on tylko mnie, a pracuje tylko lokalnie.



Ze względu na te dowiązania pliki strony mają uprawnienia as:as, a nie apache:apache jak reszta plików katalogu, czyli /var/www, /var/htdocs. Dodatkowo muszą mieć one uprawnienia ustawione na 775
Następną sprawą jest zmiana ustawień pliku konfiguracyjnego Apache, czyli /etc/httpd/httpd.conf.









Dalej dopisujemy użytkownika as do grupy apache, mysql. Robimy to w pliku /etc/group

 

Następnie w plikach startowych uruchamiamy httpd oraz mysqld.



Teoretycznie to wystarcza, aby serwer poprawnie wyświetlał strony z PHP. Natomiast gdy chciałem uruchomić phpmyadmina to wyskakiwał błąd o niewłaściwej sesji i plikach cookies. Problem mój wynikał z małych uprawnień, które przydzieliłem sobie w pliku /etc/group. Postanowiłem nie zmieniać moich uprawnień, a zmienić uprawnienia katalogu do przechowywania sesji PHP, czyli /var/lib/php. Pierwotnie plik ten miał ustawione root:root, a po zmianie ma apache:as i chmod 770.





Pod Windowsem można używać programu easyPHP zawierającego Apache, PHP i MySQL oraz phpMyAdmin. Do pisania kodu używam darmowego programu Geany, który pokazuje błędy w kodzie źródłowym i jest dostępny na Linuksa i Windowsa.





2014.07.05