CMS - System Zarządzania Treścią serwisów internetowych


Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

CMS - System Zarządzania Treścią - jest to aplikacja internetowa pozwalająca na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu WWW przez personel nietechniczny.
Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym poprzez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze.

Informacje ogólne:

Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści od wyglądu strony internetowej. Po wprowadzeniu nowych informacji system przenosi je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronach WWW.
Wykorzystanie szablonów stron sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu. Każda strona WWW generowana jest dynamicznie, w oparciu o szablony i zawartość baz danych.
Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych takich jak ASP, Python, PHP ...

CMS-modułowe
Systemy CMS bazujące na modułach to takie który do prezentacji treści wykorzystują napisane do tego celu moduły/funkcje. Typowy system może zawierać zarządzanie wiadomościami, fora dyskusyjne, itp.
Zalety tego typu systemów to możliwość szybkiego uruchomienia portalu. Przykłady: eZ publish, Joomla, Mambo i Post-Nuke. Polskie darmowe produkty to: Php Blue Dragon CMS.

do góry